Wędrówka do Morskiego Oka jest niemal rytuałem każdego turysty, który pierwszy raz pojawił się w Zakopanem. Jest ono co prawda drugim jeziorem w Tatrach pod kątem powierzchni, cieszy się jednak największą popularnością. Jakie są najważniejsze fakty na temat Morskiego Oka i jak przygotować się do jego zdobycia? Postaramy się przekazać wszystkie istotne informacje w dalszej części!
Morskie Oko jest położone na wysokości 1395 m n.p.m. Nie jest to zatrważająca wartość i nie będzie stanowiła wyzwania nawet dla amatora, jednakże do wędrówki należy podchodzić całkowicie poważnie i odpowiednio się przygotować.
Mięguszowieckie szczyty górujące nad Morskim Okiem zapewniają piękne widoki, głównie przez swoją majestatyczność. Są one umiejscowione na granicy polsko-słowackiej i stanowią swego rodzaju górską granicę. Warto poświęcić uwagę czystej wodzie, której czystość zawdzięczamy m.in. bezwzględnemu zakazowi kąpieli (co przy takiej liczbie turystów jest całkowicie zrozumiałe). Morskie oko to jedno z nielicznych zarybionych jezior w Tatrach.
Morskie Oko to tłumaczenie nazwy jeziora, której używali niemieccy osadnicy ze Spiszu – brzmiała ona meeraugen. Na podstawie starych dokumentów i podań naukowcy określili, że wcześniej górale nazywali jezioro Białym Stawem, a pierwsze wzmianki datuje się na około 1650 rok.
Ze względu na fakt, że Morskie Oko jest jednym z nielicznych zarybionych w Tatrach stawem, często nazywane jest też Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem. Wspomniane zarybienie przebiegało w sposób naturalny, dlatego też pod pewnym względem Morskie Oko jest unikatem.
Wędrówka na Morskie Oko to całodniowa wycieczka. Chociaż jezioro nie znajduje się na jakiejś zawrotnej wysokości, to trasa zajmuje około 2,5 godziny w jedną stronę. Czerwony szlak prowadzi niemal do okolic schroniska i składa się z asfaltowej drogi, która znacznie ułatwia spacer. Po drodze będzie można ujrzeć osławione Wodogrzmoty Mickiewicza.
Niezależnie od pory roku, wchodząc na Morskie Oko powinno się zadbać o odpowiednie obuwie. Oczywiście nie muszą to być profesjonalne trekkingowe buty za kilkaset złotych, nadadzą się również zwykłe adidasy do biegania, ważne jednak, aby miały dosyć miękką podeszwę. Przy wejściu na szlak częstym widokiem są dorożki, które pozwalają wjechać niemal do samego schroniska, lecz ich zastosowanie zależy już od indywidualnych upodobań.
Szczególnie w okresie letnim warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy, krem do opalania i napoje. Promienie słoneczne i wysoka temperatura robią swoje, a jak najbardziej rozsądna będzie ochrona skóry przed poparzeniami oraz nawodnienie organizmu.
Schronisko PTTK znajduje się nad samym Morskim Okiem. Oczywiście oferuje ono turystom możliwość spożycia posiłku, spróbowania lokalnych alkoholi czy skorzystania ze sklepu z pamiątkami. Za tarasu widać jezioro w całej okazałości, co cieszy oko po odpoczynku związanym z wędrówką. Pamiętajmy jednak, że przez obiekt przewija się znaczna liczba innych turystów – efektem jest powstawanie kolejek, chociaż najczęściej dosyć szybko się rozładowują.
Oczywiście Dolina Rybiego Potoku to nie tylko Morskie Oko. Znajduje się tam kilka mniejszych stawów, takich jak Stawek przy Stadliskach, Małe Morskie Oko, Żabie Oko czy Małe Żabie Oko. Doliną przepływa również Rybi Potok, wypływający właśnie z Morskiego Oka.
Oczywiście nie należy zapominać o licznych szczytach, takich jak Czarnostawiański Kocioł czy Bańdzioch, podczas wędrówki napotkamy też polany (Włosienica). Teren jest domem dla kilku rodzajów zwierząt, przykładowo świstaków, rysiów lub kozic, jednakże zauważano także obecność niedźwiedzi, dlatego należy stosowną ostrożność.
Wielka Krokiew Residence&SPA to nowy obiekt oddający do dyspozycji gości apartamenty wykończone w wysokim standardzie. Umiejscowione są zaraz obok najsłynniejszej skoczni narciarskiej w Polsce i niedaleko centrum Zakopanego, dzięki czemu spacer do największych lokalnych atrakcji zajmuje raptem kilkanaście minut! Pobyt możesz zarezerwować, dzwoniąc pod numer +48 573 580 737 lub wypełniając formularz kontaktowy bądź rezerwując pobyt na Booking.com