Planując górską wycieczkę, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a jednym z nich jest poziom trudności szlaku. Osoby zaczynające swoją przygodę z wędrówkami nie powinny rzucać się z motyką na słońce i wybierać łatwiejsze szczyty. Po pierwsze zapewnią tym sobie większe bezpieczeństwo, po drugie zaś wyciągną więcej frajdy z ich zdobywania. Przykładem takiego szczytu jest słynna Gubałówka (obok Nosala) – można się na nią dostać pieszo oraz kolejką linowo-terenową.
Gubałówka jest podłużnym wzniesieniem umiejscowionym na Pogórzu Gubałowskim. Jej znaczna część jest niemal pozbawiona drzew, co w słoneczną pogodę może być dla turystów dość uciążliwe.
Sama nazwa wzięła się od polany znajdującej się na samym szczycie wzgórza otaczającego północną część Zakopanego. Wspomniany wcześniej brak drzew sprawia, że to doskonałe miejsce widokowe, zapewniające wspaniały widok na leżące naprzeciwko Tatry. Szczyt Gubałówki położony jest na wysokości 1120 m n.p.m, co nie stanowi większego wyzwania nawet dla osób ścierających się z górską wędrówką po raz pierwszy.
Na wschodnim końcu Gubałówki znajduje się Ząb, zaś na zachodnim końcu Butorowy Wierch. Panorama obejmuje Tatry, całość Zakopanego, Podhale, Pieniny, Gorce oraz Beskid Żywiecki.
Dzisiaj Gubałówka gości przede wszystkim turystów, lecz przed budową kolejki była zamieszkana przez wielu górali zajmujących się wypasem owiec. To specjalnie nie dziwi, ze względu na obszerną polanę usytuowaną na stosunkowo niewielkiej wysokości, która sprzyjała tego typu działalności.
W 1938 roku powstała kolej linowo-terenowa, która pozwalała dostać się na sam szczyt w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki temu Gubałówka zaczęła nabierać popularności wśród turystów, co ostatecznie doprowadziło do powstania różnego rodzaju stoków oraz innych większych atrakcji, takich jak np. zjeżdżalnia grawitacyjna. Na miejscu znajduje się także sporo udogodnień, jak wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.
Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę powstała już w 1938 roku, a w 2001 została zmodernizowana. Była ona drugim tego typu przedsięwzięciem w Polsce, wyprzedziła ją bowiem kolejka „Góra Parkowa” w Krynicy-Zdroju.
Długość trasy kolejki wynosi 1307 metrów. To kolej dwuwagonowa z mijanką umieszczoną mniej więcej na środku trasy. Wagony są wyposażone w przeszklone dachy, dzięki czemu można swobodnie podziwiać majestat Tatr podczas podróży. Chociaż popularność atrakcji jest bardzo duża, to jej zdolność przewozowa oscyluje w granicach 2000 osób na godzinę, sprawiając, że czas oczekiwania na kurs nie jest przesadnie długi.
Mimo że Gubałówka jest wzgórzem i nie charakteryzuje się dużą wysokością, to i tak spacer jej grzbietem wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy zadbać o dobre obuwie, które zapewni dobrą przyczepność na podejściach (różnice wynoszą około 300 m). Jak wcześniej wspominaliśmy w wielu miejscach pasmo jest bezleśne – w słoneczne dni zatem dobrze zabrać ze sobą krem z filtrem, zapobiegając tym samym poparzeniom skóry, oraz nakrycie głowy.
Dolna stacja kolejki znajduje się niedaleko centrum Zakopanego. W jej bezpośrednim sąsiedztwie można znaleźć targowisko, które z pewnością zainteresuje pasjonatów góralskich wyrobów. Na miejsce można dostać się samochodem, docierając do ulicy Powstańców Śląskich.
Kolej linowo-terenowa Gubałówka otwarta jest przez cały rok, a bilety dostępne są w kasach, lecz równie dobrze można je zakupić poprzez internetową aplikację. Z górnej stacji kolejki jest możliwość przedostania się do ościennego wzniesienia, czyli Butorowego Wierchu.
Pobyt w Zakopanem obfituje w różnego rodzaju atrakcje, dlatego warto zapewnić sobie komfortowe miejsce noclegu. Apartamenty Wielka Krokiew Residence&SPA znajdują się w dogodnej lokalizacji, umożliwiającej sprawne przedostanie się do różnych części miasta. Na legendarne już Krupówki można dojść w 15 minut pieszo! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 573 580 737 lub wypełniając formularz kontaktowy lub rezerwując pobyt na Booking.com
Automated page speed optimizations for fast site performance